Цікаві факти про чисті руки
Кожного року 15 жовтня населення різних країн світу відзначає незвичну подію – Всесвітній день миття рук (Global Handwashing Day). І хоча, здавалося б, миття рук – тема давно очевидна, але від цього не менш актуальна.
Історія створення Всесвітнього дня миття рук
Традицію святкування Всесвітнього дня миття рук було започатковано Генеральною Асамблеєю ООН разом із Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Дитячим фондом ЮНІСЕФ у 2008 році. Ідея виникла з метою привертання уваги дітей та дорослих планети до необхідності дотримуватися правил особистої гігієни та мити руки з милом. Миття є найдешевшим та ефективним засобом попередження інфекційних захворювань.
Перше святкування Дня миття рук відбулося у 2008 році за участі понад 120 мільйонів дітей з 70 країн світу. Відтепер тематична акція щорічно проходить під гаслом «Чисті руки для всіх».
Користь миття рук з милом
Вперше мити руки з милом запропонував лікар Ігнац Земмельвайс із Відня у 1847 році. На той час він працював асистентом лікаря Кляйна у Віденському шпиталі та замислився над проблемою високої дитячої смертності та післяпологової лихоманки у жінок. Земмельвайс запропонував медичним працівникам обробляти руки розчином хлорного вапна. В результаті смертність серед пацієнтів різко скоротилася.
Основна мета щорічного Всесвітнього дня чистих рук полягає в тому, щоб перетворити миття рук з милом з корисної ідеї на звичку, яка може стати в нагоді і вдома, і в школі, і в громадських місцях. Звичка правильно, часто і ретельно мити руки буде сприяти зниженню кількості захворювань серед населення різного віку, особливо серед дітей. Щороку в акції ООН беруть участь 80 країн світу, серед учасників 120 мільйонів дітей.
Постійна гігієна рук забезпечує профілактику захворювань, як вірусного ґенезу, так й бактеріального, серед них і грип, і кишкові інфекції.
За даними ООН, щорічно від цих хвороб вмирають 3,5 мільйона дітей. Лікарі вважають, що елементарне миття рук з милом могло б в рази скоротити це число.
Як правильно мити руки
Тільки 5% людей миють руки правильно – так, щоб знищити мікроби, що викликають інфекції. Про це свідчать результати дослідження, проведеного в Університеті Мічігану.
Дослідження охопило 3,7 тис. учасників. Експерти спостерігали за тим, як люди миють руки після відвідин туалету. Виявилось, що тільки кожен 20-й мив руки правильно – намилював долоні з обох боків і між пальцями, і приблизно через 20 секунд змивав їх проточною водою і витирав чистим рушником. При цьому 33% людей мили руки без мила, 10% взагалі їх не мили. В середньому, миття рук займало близько 6 секунд. Чоловіки частіше за жінок не дотримували правила особистої гігієни.
Від тридцяти секунд до однієї хвилини потрібно для того, щоб повністю змити бруд з рук. Руки потрібно мити гарячою водою і звичайним милом.
Хоча мило доступне 96% населення земної кулі, в деяких країнах воно все ще залишається розкішшю: у Ефіопії, наприклад, для дезинфекції використовується пісок або попіл.
Цікаві факти
- середньостатистична людина торкається до свого обличчя у середньому 23 рази на годину і навіть не помічає цього. Якщо при цьому ваші руки будуть брудними, то мікроби з рук потраплять у рот, ніс, очі і призведуть до різних захворювань;
- 80% всіх інфекційних захворювань передається через дотик. Тож, миття рук з милом знижує захворюваність на гострі респіраторні інфекції та є важливим заходом в боротьбі з пандемічними спалахами респіраторних інфекцій;
- багато хто звик чхати або кашляти закриваючи рот долонею. Але хто з нас відразу після цього долоню миє чи дезінфікує? Адже, якщо цього не зробити, то, торкнувшись потім до дверних ручок, кнопок у ліфті, перил на сходах та будь-якої іншої поверхні, ми залишаємо на них збудників хвороби. Те ж відбувається, якщо з кимось привітатися за руку. Через це правильніше було б чхати і кашляти у згин ліктя;
- 95% людей недостатньо добре миють руки та 11% рук «забруднені» так сильно, що на них знаходиться стільки мікробів, скільки і на брудному унітазі;
- науковці з університету Колорадо провели дослідження, яке встановило, що на жіночих руках проживає в 1,5 рази більше мікробів, ніж на чоловічих. Виявилося, що жіночі руки – краще середовище проживання для різних мікроорганізмів. Причин цього безліч: низька кислотність жіночих рук, гормони, використання косметики;
- на долоні людини живе 150 мікроорганізмів різних видів, з яких тільки 17% зустрічається на обох руках.
- згідно дослідження кількість бактерій, які залишились на руках після миття холодною, гарячою або теплою водою, була практично однаковою. Тобто температура води не впливає на результат миття рук;
- використання паперових рушників безпечніше і гігєнічніше, аніж електричних сушарок для рук. Сушарки з гарячим повітрям висушують руки лише до рівня 55% (чоловіки) – 68% (жінки), а вологе середовище добре сприяє контамінації мікроорганізмами та їх розмноженню. Водночас, при використанні рушників з паперу досягається рівень 90%.
Техніка миття рук не менш важлива, аніж загальна тривалість миття рук (мінімум 30 секунд).
Також досить важливо дотримувати рівноваги чистоти рук і стану шкіри, саме з цієї причини не можна зловживати застосуванням антибактеріального мила. Адже, як відомо, є хвороба “чистих рук”, і треба знати про негатив надмірних вмивань, щоб не порушити природний баланс шкіри.
Будьте мудрими і пам’ятайте: «У долі немає інших рук, окрім Ваших власних», тому вони повинні бути чистими.