ЧИ ПРАВИЛЬНО  МИ  ВИКОРИСТОВУЄМО  ЗАХИСНІ   МАСКИ?

Дата: 13.10.2022 11:51

Коли навесні 2020 року в Україну прийшла епідемія коронавірусної хвороби COVID-19,  фактично всі  громадяни стали користуватися захисними масками – на роботі, у транспорті, у громадських місцях.  Маски стали звичною частиною нашого щоденного гардеробу і, водночас, найпростішим засобом запобігти небезпечному інфекційному захворюванню.

На жаль, з початком нинішньої війни використання масок різко знизилося й фактично зійшло нанівець. Біда, яка прийшла на нашу землю для багатьох стала набагато страшнішою за коронавірус – тому про захисні маски  одразу забули. А  дарма. Адже  ця інфекційна хвороба нікуди не зникла і у теперішній осінній період вона знову набирає обертів.

Захворюваність в Житомирській області щотижня зростає. До того ж, окрім коронавірусу, восени активізуються й інші респіраторні вірусні захворювання – передовсім грип.  Тож у цих умовах використання захисної маски у громадських місцях є не просто бажаним – а й нагально необхідним.

Але чи навчилися ми вже правильно використовувати ці маски?  Навряд чи. Дуже часто можна побачити ситуації, коли маска у людини висить на підборідді, хтось береться руками за її зовнішню сторону, а дехто використовує одноразові захисні маски кілька днів, а то й тижнів поспіль.

Тож як правильно одягати і носити маску розповідають фахівці ДУ "Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України".

Маску обов’язково потрібно використовувати:

- хворим людям, яка мають симптоми респіраторного захворювання (кашель, чхання, нежить тощо);

- медичним працівникам під час надання медичної допомоги пацієнтам;

- працівникам, які доглядають за хворою людиною з респіраторними захворюваннями.

Маску рекомендовано  використовувати:

- здоровим людям при спілкуванні з хворою людиною, яка має респіраторні симптоми;

- у місцях масового скупчення людей (у приміщеннях чи громадському транспорті);

- при догляді за хворим.

Загальні правила для використання масок:

використовуйте маску не більше двох годин;

негайно замініть маску у разі її намокання (зволоження), навіть якщо минуло менше двох годин з моменту використання;

не торкайтеся руками закріпленої маски;

ретельно вимийте руки з милом або обробіть засобом, що містить спирт, після дотику до використовуваної або використаної маски.

Як правильно носити одноразову маску:

1. Обробити руки спиртовмісним засобом або вимити з милом.

2. Утримуючи маску за зав’язки або резинки, впритул піднести до обличчя білою стороною всередину і зафіксувати зав’язками (резинками) у положенні, коли повністю прикрита нижня частина обличчя – і рот, і ніс.

3. Наприкінці, надати потрібну форму гнучкій смужці (носовому затиску), забезпечуючи щільне прилягання маски до обличчя.

4. Зняти виріб, утримуючи за зав’язки (резинку) ззаду, не торкаючись передньої частини маски.

5. Помістити зняту маску в пакет, герметично закрити, викинути в контейнер для відходів (відро для сміття).

6. Вимити руки з милом або обробити засобом, що містить спирт.

Як правильно носити багаторазову маску?

1. Обробити руки спиртовмісним засобом або вимити з милом.

2. Утримуючи маску за зав’язки або резинки, впритул піднести до обличчя і зафіксувати зав’язками (резинками) у положенні, коли повністю прикрита нижня частина обличчя – і рот, і ніс.

3. Перевірити, щоб маска щільно прилягала до обличчя.

5. Помістити маску в пакет, герметично закрити, зберігати до прання.

6. Вимити руки з милом або обробити засобом, що містить спирт.

7. У домашніх умовах маску необхідно прати, використовуючи мило (миючий засіб), окремо від інших речей. Після прання маску можна обробити парою за допомогою праски з функцією подачі пари або парогенератора. Потім прогладити гарячою праскою (без пари) для видалення вологи. Маска має бути повністю суха!

Пам’ятайте! Основна функція маски полягає в бар’єрній затримці крапель вологи, які утворюються при кашлі та чханні, і в яких можуть перебувати у зваженому стані мікроорганізми (віруси, бактерії тощо). Правильне застосування масок може певною мірою обмежити поширення мікроорганізмів.

Використання масок ефективне лише у поєднанні з іншими методами профілактики (мінімізація контактів, гігієна рук, дезінфекція предметів).