ЧИ ПРАВИЛЬНО МИ ВИКОРИСТОВУЄМО ЗАХИСНІ МАСКИ?
Коли навесні 2020 року в Україну прийшла епідемія коронавірусної хвороби COVID-19, фактично всі громадяни стали користуватися захисними масками – на роботі, у транспорті, у громадських місцях. Маски стали звичною частиною нашого щоденного гардеробу і, водночас, найпростішим засобом запобігти небезпечному інфекційному захворюванню.
На жаль, з початком нинішньої війни використання масок різко знизилося й фактично зійшло нанівець. Біда, яка прийшла на нашу землю для багатьох стала набагато страшнішою за коронавірус – тому про захисні маски одразу забули. А дарма. Адже ця інфекційна хвороба нікуди не зникла і у теперішній осінній період вона знову набирає обертів.
Захворюваність в Житомирській області щотижня зростає. До того ж, окрім коронавірусу, восени активізуються й інші респіраторні вірусні захворювання – передовсім грип. Тож у цих умовах використання захисної маски у громадських місцях є не просто бажаним – а й нагально необхідним.
Але чи навчилися ми вже правильно використовувати ці маски? Навряд чи. Дуже часто можна побачити ситуації, коли маска у людини висить на підборідді, хтось береться руками за її зовнішню сторону, а дехто використовує одноразові захисні маски кілька днів, а то й тижнів поспіль.
Тож як правильно одягати і носити маску розповідають фахівці ДУ "Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України".
Маску обов’язково потрібно використовувати:
- хворим людям, яка мають симптоми респіраторного захворювання (кашель, чхання, нежить тощо);
- медичним працівникам під час надання медичної допомоги пацієнтам;
- працівникам, які доглядають за хворою людиною з респіраторними захворюваннями.
Маску рекомендовано використовувати:
- здоровим людям при спілкуванні з хворою людиною, яка має респіраторні симптоми;
- у місцях масового скупчення людей (у приміщеннях чи громадському транспорті);
- при догляді за хворим.
Загальні правила для використання масок:
• використовуйте маску не більше двох годин;
• негайно замініть маску у разі її намокання (зволоження), навіть якщо минуло менше двох годин з моменту використання;
• не торкайтеся руками закріпленої маски;
• ретельно вимийте руки з милом або обробіть засобом, що містить спирт, після дотику до використовуваної або використаної маски.
Як правильно носити одноразову маску:
1. Обробити руки спиртовмісним засобом або вимити з милом.
2. Утримуючи маску за зав’язки або резинки, впритул піднести до обличчя білою стороною всередину і зафіксувати зав’язками (резинками) у положенні, коли повністю прикрита нижня частина обличчя – і рот, і ніс.
3. Наприкінці, надати потрібну форму гнучкій смужці (носовому затиску), забезпечуючи щільне прилягання маски до обличчя.
4. Зняти виріб, утримуючи за зав’язки (резинку) ззаду, не торкаючись передньої частини маски.
5. Помістити зняту маску в пакет, герметично закрити, викинути в контейнер для відходів (відро для сміття).
6. Вимити руки з милом або обробити засобом, що містить спирт.
Як правильно носити багаторазову маску?
1. Обробити руки спиртовмісним засобом або вимити з милом.
2. Утримуючи маску за зав’язки або резинки, впритул піднести до обличчя і зафіксувати зав’язками (резинками) у положенні, коли повністю прикрита нижня частина обличчя – і рот, і ніс.
3. Перевірити, щоб маска щільно прилягала до обличчя.
4. Зняти виріб, утримуючи за зав’язки (резинку) ззаду, не торкаючись передньої частини маски.
5. Помістити маску в пакет, герметично закрити, зберігати до прання.
6. Вимити руки з милом або обробити засобом, що містить спирт.
7. У домашніх умовах маску необхідно прати, використовуючи мило (миючий засіб), окремо від інших речей. Після прання маску можна обробити парою за допомогою праски з функцією подачі пари або парогенератора. Потім прогладити гарячою праскою (без пари) для видалення вологи. Маска має бути повністю суха!
Пам’ятайте! Основна функція маски полягає в бар’єрній затримці крапель вологи, які утворюються при кашлі та чханні, і в яких можуть перебувати у зваженому стані мікроорганізми (віруси, бактерії тощо). Правильне застосування масок може певною мірою обмежити поширення мікроорганізмів.
Використання масок ефективне лише у поєднанні з іншими методами профілактики (мінімізація контактів, гігієна рук, дезінфекція предметів).