СКАЗ: ВИЛІКУВАТИ НЕМОЖЛИВО, АЛЕ ПОПЕРЕДИТИ МОЖНА
Сказ — гостре інфекційне захворювання тварин і людини, що характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. У разі вчасного ненадання спеціальної медичної допомоги сказ може призвести до смерті потерпілої людини.
Небезпека сказу і смертельні наслідки цієї хвороби є загальносвітовою проблемою. За даними експертів, щороку у світі від сказу помирають 55000 чоловік. В середньому - одна людина кожні 10 хвилин. За даними ВООЗ, у 99% випадків захворювання та смерті людини від сказу джерелом збудника є собаки та кішки. Інфекція передається людям і тваринам - через слину, укуси або подряпини.
На Житомирщині наприкінці серпня трапився перший цього року в нашій державі смертельний випадок від сказу. Жертвою страшної хвороби стала 25-річна жінка – переселенка з запорізької області, яка з травня мешкала на території Семенівської громади в Бердичівському районі. В один з червневих днів жінка відпочивала на ставку – саме тоді її вкусила за передпліччя бродяча собака. До лікарів потерпіла звернулася лише через два з половиною місяці – коли у неї виникли прояви хвороби: температура тіла 39 градусів, головний біль та задишка. Дві доби медики з Бердичева у реанімації боролися за життя хворої – проте врятувати її не вдалося.
Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України розповідає, що робити у разі укусу собаки?
- Негайно промити місце укусу милом. Мити треба досить інтенсивно протягом 10-15 хвилин. Глибокі рани рекомендується промивати струменем мильної води, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.
- Не потрібно припікати рани чи накладати шви.
- Після цього потрібно відразу ж звернутися до найближчого травмпункту - адже успіх вакцинопрофілактики сказу залежить від того, наскільки швидко людина звернулися за допомогою до лікаря. Бажано повідомити лікаря у травмпункті наступну інформацію — опис тварини, її зовнішній вигляд та поведінка, наявність нашийника, обставини укусу.
Для профілактики сказу необхідно:
- регулярно вакцинувати тварин;
- уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;
- дотримуватися правил утримання тварин.
Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини. Таких щеплень має бути 5: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні. Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим — неприпустимо!