Загрози у кіберпросторі: чи безпечно надавати доступ до даних мобільним додаткам?
При встановленні на телефон багато додатків просять доступ до даних у телефоні – наприклад, до камери або контактів. Чи безпечно надавати такі дозволи? Як перевірити, до яких даних у смартфоні мають доступи вже встановлені програми, і заборонити їх? Про це та інше розповідають у Держспецзв’язку.
На що звертати увагу при встановленні застосунків:
- Запит на дозвіл має відповідати функціоналу програми. Наприклад, застосунок із географічними картами може попросити дозволу до даних геолокації. А от якщо програма просить ще й доступи до галереї, контактів, право вносити зміни на смартфоні тощо, це вже має викликати підозру.
- Кількість запитуваних дозволів. Шкідливі програми часто надсилають запит на отримання великої кількості дозволів. Це дає їм можливість збирати багато особистої інформації про користувача. Не встановлюйте таких застосунків і не надавайте дозволів.
Як перевірити дозволи застосунків на Android:
- Зайдіть у Налаштування смартфона.
- Оберіть та відкрийте необхідну програму.
- Натисніть – Дозволи додатків: тут є перелік, які доступи дозволено, а які заборонено.
- За потреби внесіть зміни.
- У цьому ж розділі можна налаштувати функцію автоматичного відкликання дозволів, якщо додаток не використовується протягом тривалого часу.
Як перевірити дозволи застосунків на iOS:
- Перевірте дозволи застосунків у розділах меню “Параметри” – “Приватність”.
Зверніть увагу, що у користувачів смартфонів є також право вибору різних налаштувань дозволів. Зокрема:
- Завжди дозволяти: додаток матиме доступ до ваших даних, навіть якщо ви його не використовуєте.
- Дозволяти, лише коли додаток використовується.
- Запитувати щоразу: додаток питатиме про доступ до налаштувань щоразу, коли ви його відкриваєте. Дозвіл буде скасовано, коли ви закриєте додаток.
- Не дозволяти.
У разі відмови у наданні певного дозволу додатка може бути обмежений його функціонал. Проте це не означає, що його робота буде повністю припинена.