Щодо посиленння заходів з контролю штучних палів в умовах війни та притягнення порушників до відповідальності
Шановна громадо! Нагадуємо: будь-яке спалювання сухого листя та рослинності є забороненим. Крім цього, в умовах війни у нашій країні такі дії вважаються грубим порушенням правил пожежної безпеки та можуть розцінюватися як диверсія проти громадян України.
Всесвітній фонд природи WWF України – найбільша природоохоронна організація світу зауважує, що саме із спалювання стерні на полях та сухої рослинності починається більшість лісових пожеж та пожеж на торфовищах.
Відповідно до статті 27 Закону України «Про рослинний світ», статті 39 Закону України «Про тваринний світ», статей 89, 90 і 110 Водного кодексу України, статей 61, 62 та 96 Земельного кодексу України випалювання сухої рослинності або її залишків здійснюється відповідно до порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Згідно з порядком випалювання сухої рослинності та її залишків, затвердженого Наказом Міндовкілля № 541 від 12.08.2021 випалювання залишків сухої рослинності допускається лише у таких випадках:
- для приготування їжі (у печі, на мангалі чи за допомогою іншого обладнання);
- обігріву оселі (дрова, хмиз, брикети);
- у традиційно-культурних цілях (багаття на Івана Купала, тощо). Таке випалювання здійснюється за попереднім узгодженням місця та часу з місцевими органами самоврядування.
Прикро, що водночас на загальнодоступних платформах з моніторингу пожеж (https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#t:adv;d:7days;@27.2,48.5,8z) можна спостерігати виникнення пожеж у регіонах, які знаходяться в мирних умовах. Це є свідченням активізації неконтрольованих навмисних штучних палів сухої трави, стерні, лісосмуг та інших територій вкритих природною або штучно насадженою рослинністю і підкріплюється висвітленням подібних випадків у офіційних ЗМІ.
У результаті цих дій відбувається ряд загальновідомих екологічних порушень (викиди продуктів згоряння в атмосферу, значне зниження родючості ґрунту через вигорання органіки, ерозія ґрунтів, знищення популяцій видів флори та фауни тощо), а також гасіння пожеж потребують залучення відповідних фахівців, протипожежної техніки, паливо-мастильних матеріалів, обсяг і доступ до яких в умовах війни є обмеженими.
Крім цього, порушення Пожежного законодавства України із застосуванням навмисних палів у західних та центральних регіонах України спричиняють негативний вплив на психологічний та моральний стан внутрішньо переміщених осіб, що нещодавно покинули зони бойових дій.
Зважаючи на прогнозовані метеорологічні умови - підвищення температур, нестачу опадів - і відповідне зростання пожежної небезпеки за умов погоди, закликаємо Вас бути свідомими та далекоглядними. Не варто додавати нашим рятівникам роботи ще й на тих територіях, де пожеж бути не повинно. Пам'ятайте про адміністративну і кримінальну відповідальність за такі дії.
На жаль, екологічна ситуація в нашій країні через російське військове вторгнення змінилися не на краще. Тому закликаємо усіх максимально оберігати нашу екосистему та не робити необдуманих вчинків.
Разом переможемо! Бережіть себе! Збережемо Україну!