Пулинська громада

Житомирська область, Житомирський район

Як коронавірус впливає на психічне здоров’я людини?

Дата: 06.12.2021 12:37
Кількість переглядів: 258

Докторка медичних наук, директорка Інституту психіатрії Київського національного університету ім. Т. Шевченка, експертка МОЗ України за напрямком «Психічне здоров'я» Ірина Пінчук, переконує, що COVID-19 впливає на психіку людей.

У ході вивчення впливу епідемії коронавірусу на психічне здоров’я людини, було проаналізовано 19 досліджень, проведених у Китаї, Іспанії, Італії, Ірані, США, Туреччині, Непалі й Данії. За даними досліджень,  під час пандемії можуть з’явитися симптоми психічних розладів або загостритися вже наявні.

Під час минулих епідемій науковці фіксували у населення депресії, тривоги, посттравматичний стресовий розлад або ПТСР (це хронічне порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події),  панічні атаки, суїцидальні думки та суїцидальні дії.

Проте, що впливає на такі постковідні симптоми?

У першу чергу, це стосується жіночої частини населення, віком ≤ 40 років, а також безробітніх студентів, людей, котрі мають хронічні чи психічні захворювання або постійно користуються соціальними мережами та переглядають новини щодо коронавірусу.

При цьому люди під час епідемії найбільше схильні відчувати такі страхи:

  •  захворіти і померти;
  •  відвідувати заклади охорони здоров’я;
  •  неможливості працювати під час ізоляції;
  •  перебування на карантині;
  •  втрати близьких чи розлуки з близькими;
  •  повторення досвіду, вже пережитого під час епідемії.

Крім того, людину не залишає відчуття безпорадності, нудьги, самотності й депресії через ізоляцію, також може з’явитися дратівливість, безсоння, ознаки депресії та посттравматичного розладу.

Вчені доводять, що сприяє погіршенню психічного здоров’я і перехід на дистанційну форму роботи, котрий породжує низьку фізичну активність, нездорове харчування та зменшення кількості «живого» спілкування з колегами.

Після коронавірусного захворювання фахівці виявляють: депресивні симптоми (35%), тривогу (28%), симптоми ПТСР (до 12%), сплутаність та порушення свідомості (до 22%).

Насамперед, важко доводиться людям, які вже мають проблеми з психікою. Самотність, ізоляція, зменшення соціальної підтримки, погіршення доступу до лікування, зменшення активностей – мають на них значний вплив.

Важливою групою людей, які потребують уваги, є звичайно лікарі. Через свою професійну діяльність, невіддільною частиною якої вже впродовж кількох років є COVID-19, лікарі більше за представників інших професій схильні до проблем із психічним здоров’ям.

Результати 13 наукових досліджень за участі 33062 медичних працівників (2020 рік) виявили у 23,2% з них тривожні розлади, у 22,8% – депресивні розлади, а у 38,9% – безсоння.  

При цьому медики, які безпосередньо надають допомогу пацієнтам з COVID-19, мають вищий ризик симптомів депресії, тривоги, безсоння та дистресу.

Такі дослідження доводять нам, що коронавірусна хвороба, котра полонила наше життя, впливає на саму якість життя, на фізичний, психічний та розумовий розвиток, тому кожен мусить ще раз подумати чи варто давати шанс цій напасті диктувати свої правила гри? Чи, можливо, варто обрати  єдиний правильний шлях у боротьбі з COVID-19 – вакцинацію? Пам’ятайте, на сьогодні вакцинація — це єдиний ефективний спосіб захистити себе та своїх рідних від тяжкого перебігу та смерті від коронавірусної хвороби!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь