За порушення правил карантину можуть притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності
За порушення правил щодо карантину людей та санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм встановлено адміністративну та кримінальну відповідальність.
Низку законів, спрямованих на боротьбу із поширенням коронавірусу, зокрема Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)», прийняла Верховна Рада України 17 березня на позачерговому засіданні. Встановлено адміністративну відповідальність для осіб, які можуть бути інфіковані коронавірусом, і які або самовільно залишили місце карантину, або приховали з ким контактували, а також посилено кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням.
Зокрема, законом внесено зміни у «статтю 443. Порушення правил щодо карантину людей» Кодексу України про адміністративні правопорушення. Змінами передбачено, що порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями, тягне за собою накладення штрафу:
- на громадян від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – це від 17 тис. до 34 тис. грн;
- на посадових осіб - у сумі від 2000 до 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - від 34 тис. до 170 тис. грн.
Водночас внесено зміни й до Кримінального кодексу України, а саме до «статті 325. Порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням».
Порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, означатиме:
- або штраф від 1000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - це від 17 тис. грн до 51 тис. грн;
- або арешт на строк до 6ти місяців;
- або обмеженням волі на строк до 3х років;
- або позбавленням волі на строк до 3х років.
Ті самі діяння, якщо вони спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, - караються позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.
Також адміністративна відповідальність передбачена за неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, а також ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом. За це на службових (посадових), уповноважених осіб може бути накладено штраф:
- у сумі від 700 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 11,9 тис. грн до 17 тис. грн);
- ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення за одне з цих правопорушень, тягнуть за собою накладення штрафу у сумі від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 тис. грн до 25,5 тис. грн).