Як не захворіти на сальмонельоз. Пояснює районне управління Держпродспоживслужби
Щорічно в Україні реєструються спалахи сальмонельозу. З початку 2018 року зареєстровано 36 випадків захворювання, з яких один - у Житомирській області. Спалах був пов’язаний з об’єктом громадського харчування.
В Пулинському районі зареєстровано один випадок захворювання сальмонельозу.
Сальмонельоз – гостре інфекційне захворювання тварин, птахів та людей, збудником якого є патогенні мікроорганізми – сальмонели. Відомо більше 2200 типів сальмонел, із яких близько 100 – патогенні для людини.
Основним джерелом інфекції є сільськогосподарські тварини (велика рогата худоба, свині, вівці, коні, качки, гуси, кури), гризуни, а також людина. Найбільшу небезпеку становлять хворі з легкими і стертими формами хвороби, а також бактеріоносії, які працюють у сфері громадського харчування, дитячих дошкільних і лікувальних закладах, пологових будинках.
Факторами розповсюдження сальмонел, як правило, є продукти
тваринного походження. Найчастіше захворювання виникає при споживанні інфікованих м’яса та м’ясних продуктів, яєць, особливо коли вони додаються в різні страви сирими (наприклад, в домашній майонез, соус, крем, пудинг), а також вживання риби і морепродуктів, молока і молокопродуктів, овочів та фруктів.
Інфікування продуктів харчування відбувається при контакті сирих та готових продуктів, під час їх зберігання та транспортування, при використанні спільного кухонного приладдя.
Інкубаційний період сальмонельозу може тривати від 2-6 годин до 2-3 днів.
Захворювання починається гостро з підвищення температури тіла і наростання ознак інтоксикації (головний біль, ломота в м’язах, слабкість). Потім у животі виникає біль спастичного характеру з переважною локалізацією у верхніх відділах живота і пупкової області, нудота та часта блювота. Незабаром приєднується діарея.
Щоб запобігти захворюванню на сальмонельоз, необхідно виконувати певні правила:
- сирі продукти тваринного походження слід відразу після покупки покласти в холодильник і зберігати їх окремо;
- яйця перед вживанням слід ретельно вимити. Чим свіжіше яйце, тим менше ймовірність розмноження в ньому сальмонел. У прохолодному місці яйця можуть зберігатися до 8 тижнів;
- приготовану теплу страву з сирих яєць (наприклад, соус), необхідно вжити в їжу в перші дві години після приготування, а якщо холодну страву (майонез), то зберігати його можна в холоді не більше доби;
- розморожувати кури слід в холодильнику, при приготуванні страв із птиці, не торкайтеся до інших продуктів;
- м’ясо і птицю необхідно добре проварювати або просмажувати невеликими шматками;
- страви, до яких додають молоко або яєчний жовток, необхідно додатково проварити;
- для сирих продуктів необхідно використовувати окремий посуд та приладдя, після вживання обдавати окропом;
- дотримуватись на кухні взірцевої чистоти, своєчасно прибирати сміття, харчові відходи, не допускати появи мух, тарганів і гризунів;
- необхідно дотримуватись правил особистої гігієни, частіше мити руки з милом, особливо, після повернення з вулиці, перед вживанням їжі, після відвідування туалету;
- якщо немає умов для миття рук, використовуйте вологі серветки, дезінфікуючі засоби для рук;
- не допускайте змішування свіжоприготовленої страви із її залишками попереднього дня;
- не купуйте продукти харчування в місцях стихійної торгівлі;
- під час поїздок не споживайте швидкопсувні продукти: молочні, м’ясні, салати, заправлені сметаною або майонезом, кремові вироби.
Якщо у Вас або членів Вашої родини все ж таки з’явилися перші симптоми захворювання – підвищення температури тіла, озноб, головний біль та біль у животі, пронос – негайно звертайтесь за медичною допомогою.
Пам’ятайте, що захворювання легше попередити, ніж лікувати. Захист Вашого здоров’я у власних руках.