Пулинська громада

Житомирська область, Житомирський район

З історії німецьких колоністів в Україні

Дата: 27.11.2024 11:46
Кількість переглядів: 702

 

 

Фото без опису

26 листопада у Центрі культури і дозвілля Пулинської селищної ради відбулася презентація мобільної виставки «Волинь і Німеччина: мости з минулого в сучасне», де представлено історичні відомості з життя німців-колоністів Волинської губернії ХІХ початку ХХ століття.

У холі центру культури і дозвілля розміщено близько двох десятків стендів, що розповідають про минуле і сучасність України й Німеччини.

На виставці, яку відкрив голова ГО «Житомирського обласного німецького культурно-національного товариства Відергебурт» Володимир Піньковський, побувало керівництво Житомирської ОДА та селищної ради, обласні та місцеві журналісти, старшокласники Пулинського ліцею й інші.

З ємною інформацією стосовно проживання німців-колоністів на території Пулинщини виступили керуючий справами (секретар) виконавчого комітету селищної ради Микола Захарчук та вчитель історії Пулинського ліцею Юрій Грабовський.

До виступів долучилися начальник відділу у справах релігій, національностей та охорони культурної спадщини управління культури та туризму департаменту культури, молоді та спорту облдержадміністрації Олександр Пивоварський та відомий журналіст Житомирщини Віктор Радчук.

Зі стендів присутні ознайомилися з минулим німців-колоністів, їх побутом, культурою.

Як відомо з 1860 року переселенці з Німеччини (здебільшого протестанти) почали заселятися на території Волинської губернії. Нині це більша частина Житомирської області та частини Тернопільщини і Хмельниччини. Німці покидали свій край через релігійні гоніння та з інших причин. В той час російський уряд сприяв такому переселенню, звільнивши їх від податків та військової служби, заохочуючи земельними наділами.

На території нашого району німці-колоністи створили свої поселення, давні назви яких відомі як, наприклад, Грюнталь (Зелена Поляна), Блюменталь (Цвітянка). І донині тут збереглися колишні німецькі будівлі – кірха у В’язовці (нині заклад культури), споруда школи у Ясенівці.

Німцям-колоністам, як і нашим дідусям та прадідусям, довелося переживати такі страшні історичні події як жовтневий переворот (1917 р.), колективізація, голодомори. До речі, з архівних документів відомо, що німці-переселенці писали до своїх рідних у Німеччину про біду, що спіткала наш народ у 1933 році, просили допомоги, за що отримували покарання від більшовицької влади.

Мешкаючи поряд, українці багато запозичили у німців. Зокрема й культуру землеробства. На низовинах переселенці примудрялися збирати гарні врожаї, роблячи вузенькі грядочки. Городи огороджували дерев’яними жердками.

Але під час Другої світової війни, з відступом німецьких військ, знаючи репресивні методи радянської влади, багато колоністів повернулися на свою батьківщину. Їхні нащадки і тепер цікавляться історією своїх рідних в Україні. Так, до повномасштабного наступу росії, делегації з Німеччини часто приїздили до Житомира, відвідували Пулинщину: місця поселення, кладовища їхніх рідних.

На виставці також представлено і матеріали сучасності – стенди «Мости в Україну», «Кромберг енд Шуберт» й інші.

Нині Німеччина є успішною країною Євросоюзу, яка простягнула нам руку допомоги у цей складний час. Віримо, що Україна переможе у війні. І, нарешті, поряд з Німеччиною стане членом Європейського Союзу.

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без опису

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

 


 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, Email, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.