Пулинська громада

Житомирська область, Житомирський район

Високопатогенний грип птиці

Дата: 18.01.2024 14:41
Кількість переглядів: 466

Житомирське районне управління Держпродспоживслужби інформує, що за останні роки в Європі ускладнилась епізоотична ситуація щодо грипу птиці. Спалахи захворювання реєструються у переважній більшості країн, у тому числі, тих, що межують з Україною.

Протягом першої половини січня цього року на території України підтверджено 3 випадки захворювання птиці на грип типу А. Так, 02.01.2024 у Рівненській області встановлено захворювання у місцях скупчення дикої та синантропної птиці в магістральних каналах осушувальних систем. 12.01.2024 підтверджено грип у свійської птиці(кури) у селі Товста, Сумської області; 13.01.2024 – у свійської птиці (кури, качки) в селі Новий Стародуб Кіровоградської області.

Грип птиці – це одна з найнебезпечніших інфекційних хвороб спільних для людей та птиці. Мігруючі водоплавні птахи є природним резервуаром вірусу пташиного грипу. Домашні птахи, кури, гуси, качки та індики дуже сприйнятливі до її збудника, тому захворювання швидко поширюються серед них. Вірус пташиного гипу, як правило, не вражає інші види тварин, окрім птахів і свиней.

У хворих  людей відзначаються загальні симптоми, характерні для грипу, — раптовий початок, лихоманка, слабкість, головний біль, іноді біль у горлі, задишка. Катаральні прояви практично відсутні. У більшості хворих (70%) відмічається пронос, іноді блювота. Особливістю перебігу захворювання є розвиток у деяких хворих первинної вірусної пневмонії. Головна відмінність від звичайного грипу – стрімкий розвиток хвороби з високою імовірністю летального кінця.

Основним шляхом передачі збудника є повітряно- крапельний.

Зараження відбувається у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через підстилку, гнізда, вигули, при контакті із інфікованими предметами догляду, а також трупами, тушками забитої птиці, відходами забою, яйцями, пухом та пір’ям хворої птиці. Інкубаційний період складає 1–4 дні.

 Гостра форма грипу у птиці супроводжується різноманітними клінічними проявами системної інфекції з переважним ураженням органів травлення, дихання, репродукції, а також нервової системи.

Лікування високопатогенного пташиного гриппу не розроблено, захворівша птиця знищується. Захворювання встановлюється за результатами лабораторних досліджень. 

Для специфічної профілактики використовують вакцини.

Для попередження захворювання птиці власникам необхідно:

- здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечують попередження виникнення захворювання птиці;

- переміщення птиці здійснювати за погодженням з ветеринарною службою району за умов підтвердження епізоотичного благополуччя регіону звідки вони будуть завезені;

-здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;

-   інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення клінічного огляду та необхідних профілактичних заходів;

-   забезпечити роботу  птахо господарств в умовах закритого режиму роботи, унеможливити доступ  стороніх осіб, транспорту, диких та бродячих тварин на територію птахогосподарств ;

-  утримувати різні види птахів окремо;

-  виключити можливість контакту   птиці з дикими, особливо водоплавними (дикі качки, гуси, лебеді), і синантропними птахами  (голуби, ворони, горобці );

-   притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);

-   проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;

-   забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;

-   проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;

- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;

- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).

   При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити управління   Держпродспоживслужби  .

 Як не заразитися на пташиний грип?

1. Уникайте контактів з перелітною, дикою водоплавною птицею.

2. Не слід без потреби доторкатися до птиці – не тільки мертвої та хворої, але й тої, яка здається здоровою.

3. Уникайте контакту з поверхнями, на які могли потрапити послід та інші виділення птахів.

4. Яйця не слід вживати в сирому вигляді – їх необхідно варити 10 хв. або обсмажувати з двох боків. Перед приготуванням сирі яйця необхідно ретельно мити .

 5.Вірус пташиного грипу легко знищується за допомогою теплової обробки. В м’ясі вірус гине: при температурі 85 С° - за 10 секунд. Тобто, вживаючи добре проварене м’ясо, заразитися неможливо.

6. Як і у випадку з іншими інфекційними захворюваннями, що передаються повітряно-крапельним шляхом найбільш ефективними засобами захисту людей  є дотримання правил особистої гігієни, використання захисних масок, антисептиків та профілактична вакцинація.

Фото без опису

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь