РАК  ШКІРИ: ПРИЧИНИ, ГРУПИ РИЗИКУ, ПРОФІЛАКТИКА

Дата: 13.06.2023 14:08

13 червня відзначається Європейський день профілактики раку шкіри.  Ця хвороба є одним із найбільш виліковних видів раку.  Якщо його вчасно діагностувати, 95% випадків можна вилікувати.

Незважаючи на це, захворюваність на рак шкіри останніми десятиліттями зросла, особливо серед молодих людей. Зокрема, серед жінок.  Це може бути пов’язано з тим, що саме жінки найбільше прагнуть засмагати.

Цифри і факти

• Половина всіх пухлин, які виявляють у світі, – це рак шкіри.

• З 1970-х років кількість випадків раку шкіри збільшилася порівняно з усіма іншими видами раку разом узятими.

• Рак шкіри є більш невловимим за інші види онкології  –  адже він стає помітним тільки через 20 років після надмірного впливу сонячного світла або ультрафіолетового  (УФ) випромінювання.

• Оскільки 80% випадків сонячного ушкодження відбувається у віці до 18 років, виховання та захист у дитячому віці необхідні для запобігання майбутнім випадкам.

У 2021 рік в Україні було виявлено 11 100 випадків раку шкіри  та зафіксовано 465 смертей від цієї форми раку.

Показник захворювання на Житомирщині – 32,5 на 100 тисяч (світовий показник – 16,1). Смертність від раку шкіри в області – 1,5 на 100 тисяч (світовий показник –0,5).

У 2022 році  в Житомирській області зафіксовано 432 випадки раку шкіри, 12 хворих померли.

Причини виникнення раку шкіри

Головна причина розвитку будь-якої форми первинної шкірної онкології    негативний вплив на епідерміс ультрафіолетових променів. Сюди можна віднести як надмірну сонячну інсоляцію, так і зловживання походами в солярій.

Найнебезпечніший тип раку - меланома - може розвиватися з родимок або пігментних плям у 30% випадків.

Важливо спостерігати за наявними невусами (пігментними утвореннями) на тілі. Якщо ви помітили, що родимка або пігментна пляма змінилися в розмірах або кольорі (збільшилися і забарвилися в темний відтінок, почали кровоточити, свербіти або лущитися), їхні краї і форма стали нерівномірними, з'явилися виразки    негайно зверніться до лікаря-дерматолога для виключення діагнозу онкології.

Фактори ризику

Надмірний вплив UV-променів (УФ-променів)   відвідування соляріїв, засмага без відповідного захисту від сонця.

Раніше отримані опіки шкіри.

Перебування під прямими сонячними променями з 11-ї до 16-ї години дня, коли сонячна активність найвища.

Велика кількість диспластичних невусів (плоских родимок або родимок, що ледь підносяться, з нерівними краями, забарвлених у коричневі або чорні тони).

Регулярне механічне травмування родимок, пігментних плям, шрамів, рубців в одному і тому ж місці.

Проживання в південних областях і регіонах, де сонячна активність залишається високою цілий рік.

Знижений імунітет –  наприклад, унаслідок будь-яких хронічних або нещодавно перенесених захворювань.

Групи ризику

Люди зі  світлою шкірою, яка  більшою мірою схильна до сонячного опіку через недостатнє вироблення захисного пігменту меланіну.

Пацієнти, у яких раніше діагностували рак: повторний рецидив захворювання можливий більш ніж у 40% випадків.

Ризик виникнення онкології також підвищується вдвічі, якщо в анамнезі родичів зустрічається це захворювання.

Представники професій, які передбачають контакт зі шкідливими хімічними та канцерогенними речовинами (миш'яком, продуктами побутової хімії, радіоактивними речовинами, вугіллям, мазутом, парафіном тощо) або роботу на відкритому повітрі під прямими сонячними променями.

Люди віком старше 50 років.

5 порад з профілактики раку шкіри:

1. Уникайте прямого сонячного випромінювання вдень, особливо з 10:00 до 16:00 влітку, коли сонячна радіація найсильніша.

2. Захистити голову допоможуть сонцезахисні окуляри та крислатий капелюх.

3. Затуляйте відкриті ділянки тіла одягом, обирайте яскраві або темні барви, які відбивають більше ультрафіолетового випромінювання, ніж пастельні чи вибілені бавовняні;

4. Використовуйте сонцезахисний крем широкого спектру, повторно наносьте крем щодві години або частіше, якщо плаваєте чи пітнієте.

5. Уникайте соляріїв — вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.

За інформацією відділу комунікації, організаційної та  інформаційно-роз’яснювальної роботи  ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб  МОЗ України»Фото без опису