У Пулинах провели колоритний семінар-практикум з розпису великодніх писанок
Народні ремесла є невід’ємною частиною духовної культури та побуту традиційного українського суспільства, вони відображають творчість та знання народу, традиції і звичаї різних часів. Одним із видів таких ремесл є писанкарство - галузь народних художніх промислів, що займається розписом яєць, з метою їх використання в обрядових традиціях як предметів декоративно-прикладного мистецтва.
У давні часи кожна українська жінка вміла робити писанки, та з плином часу традиція розпису яйця, яка носила сакральний характер, значно спростилася, проте звичай залишився незмінним: щороку навесні, коли все живе відроджується, українки оздоблюють яйця орнаментами та освячують писанки у церквах на Великдень, вірячи у їх оберегову силу.
З метою відродження самобутньої культури писанкарства, продовження тисячолітніх традицій наших предків та популяризації автентичного мистецтва серед підростаючого покоління, 21 березня 2023 року у КЗПО «Центр дитячої та юнацької творчості Пулинської селищної ради» зібралися близько 15 осіб, щоб більше дізнатися про давню українську писанку та спробувати нанести традиційний чи власний орнамент на яйце – символ життя, всесвіту, сонця та весняного відродження.
До майстер-класу доєдналися вчителі та куратори 7 закладів освіти громади, які відповідають за конкурс «Великодня писанка», а також здобувачі освіти, які виявили бажання розписати писанку.
«У народі кажуть: «Світ існує доти, доки живе писанка», - починаючи семінар-практикум «Великодні писанки», наголосила керівник гуртків КЗПО ЦДЮТ Пулинської селищної ради Людмила Подкаура, яка навчала присутніх основам писанкарства.
На початку зустрічі лектор акцентувала увагу на базових особливостях розпису великодньої писанки, розповіла про секрети правильного «очищення» яйця від внутрішнього вмісту. Свою розповідь Людмила Подкаура рясно наситила відступами у історію створення писанок, їх магічно-сакральні властивості, повір’я та обрядове використання освячених писанок, як оберегів житла від грому й вогню, а людей і тварин — від «лихого ока».
Ділилися знаннями і присутні мисткині, що допомогло створити дружню, невимушену атмосферу та сприяло налаштуванню на творчий процес власне розпису.
Учасники і учасниці майстер-класу, дослухаючись до порад наставниці, обирали кольори та візерунки, слідкували за почерговістю виконання дій, щоб, врешті, створити оригінальну писанку, яка не тільки чарує своєю вишуканістю, мініатюрністю, гармонією колориту, а й несе прадавні символи світорозуміння і природи, єднає з традицією минулого, адже українська писанка у світі – це символом нашого народу.
Протягом відведеного часу творцям вдалося зануритися у глибинний світ декоративно-прикладного мистецтва нашого народу, відродити у своїх душах любов до автентичного українського мистецтва, духовно збагатитися та здобути знання, щоб передавати їх своїм учням, дітям, друзям і родині.
«У народному мистецтві – душа кожного українця, його генетичний код і зв'язок із предками. Сьогодні ми чітко усвідомлюємо, що це єднання має бути набагато потужнішим, тому і намагаємося відроджувати давні українські традиції, щоб побачити справжніх себе. Сподіваємося, що цей семінар-практикум відгукнувся у серцях наших учасників і вони з радістю ділитимуться здобути знаннями зі своїми учнями – учасниками конкурсу «Великодні писанки». Щиро дякуємо усім, хто долучився! Перемоги нам та мирного неба», - насамкінець, додала директор КЗПО ЦДЮТ Пулинської селищної ради Оксана Василенко.