Лікарняні – 2023: що змінилось?

Дата: 10.01.2023 15:57

З 1 січня 2023 р. Пенсійний фонд України є уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві.

Мінсоцполітики повідомляє,  що оплату лікарняних, як це і було раніше, буде здійснювати роботодавець.

Алгоритм отримання виплат по лікарняних не змінився:

– у разі хвороби працівник звертається до лікаря;

– лікар в електронній системі охорони здоров’я формує медичний висновок про тимчасову непрацездатність, який в режимі онлайн надходить до електронного реєстру листків непрацездатності Пенсійного фонду, де одразу формується електронний лікарняний.

Роботодавець:

– бачить електронний лікарняний в особистому кабінеті страхувальника на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду;

– на підставі рішення уповноваженого/уповноважених осіб із соціального страхування на підприємстві подає заяву-розрахунок до ПФУ про фінансування лікарняного;

– ПФУ протягом 3 днів приймає рішення про фінансування лікарняних та переказує відповідну суму коштів роботодавцю на спеціальний рахунок.

Оплата лікарняних здійснюється роботодавцем, як це було і раніше – 5 днів за рахунок власних коштів, починаючи з шостого дня – за рахунок страхових коштів.

У випадку лікарняних внаслідок нещасного випадку на виробництві – з 18 дня непрацездатності.

При цьому, Закон скоротив  час, протягом якого роботодавцям за поданими заявами-розрахунками мають надходити страхові кошти для виплати лікарняних від Пенсійного фонду України.

Якщо раніше Фонд соціального страхування України (ФССУ) перераховував кошти роботодавцям протягом 10-ти днів після надходження заяви-розрахунку, то Пенсійний фонд України має здійснювати таке фінансування протягом 3-х днів після надходження заяви-розрахунку. Така заява-розрахунок подається до Пенсійного фонду України через особистий електронний кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг.