Що треба знати про порядок використання зброї для цивільних - консультують фахівці

Дата: 14.06.2022 13:14

Зброя для цивільних. Що треба знати про порядок використання?

Консультують фахівці Новоград-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Збройна агресія російської федераціїедерації призвела до шаленого масового прагнення цивільних осіб брати активну участь у національному спротиві. Специфіка бойових дій на території України виявила гостру потребу громадян захистити себе і близьких, мати для цього засоби та можливості. Тому, 07 березня 2022 року набув чинності Закон України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України".

Хто отримав право використовувати зброю? За яких умов?

Закон визначає особливий період для законного використання зброї — лише під час дії воєнного стану на території України та 10 діб після припинення або скасування воєнного стану в Україні .

Дозволено використовувати зброю:

- громадянам України;

- іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України.

Яку зброю можуть використовувати українці?

Тепер звичайні люди мають право на законних підставах використовувати для відсічі ворога власну зброю таких видів:

-нагородну, спортивну зброю. Наприклад, пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці;

- мисливську нарізну, гладкоствольну чи комбіновану зброю;

- бойові припаси до такої зброї.

І ще громадяни можуть отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї відповідно до порядку та вимог, що встановлені Міністерством внутрішніх справ України.

Який порядок застосування зброї?

Застосування вогнепальної зброї, отриманої відповідно до цього Закону, здійснюється аналогічно до застосування зброї військовослужбовцями під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

І тому цивільні особи, при використанні зброї, повинні керуватися тими ж принципами, що і військові:

1. Лише у випадку неминучості застосування зброї.

2.Необхідності - застосувувати зброю, коли іншими способами досягти результату неможливо.

3.Пропорційності – застосовувати зброю тією мірою, якою це необхідно для досягнення мети, якщо це не завдасть стороннім особам і цивільним об’єктам надмірної шкоди.

4.Застосовувати зброю слід так, щоб завдати мінімальної шкоди в кожній конкретній ситуації.

Тепер українці можуть відбивати напади, захищати об’єкти інфраструктури, припиняти правопорушення, знешкоджувати та затримувати осіб, що причетні до збройної агресії та здійснювати інші, необхідні для захисту, дії.

Чи є якась відповідальність цивільного населення за застосування зброї?

Даний Закон спеціально визначає, що цивільні особи не несуть кримінальної відповідальності за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України.

Але існує спеціальна умова  - зброя була застосована відповідно до вимог Закону України "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України". Тобто, громадяни не використовували зброю для вчинення злочинів, а діяли лише з метою відбиття збройної агресії.

У випадках, коли цивільні особи використали зброю, наприклад, для здійснення розбою чи грабежу або вбивства інших цивільних осіб, кримінальна відповідальність настає на загальних підставах.

Також Закон передбачає обов’язок громадян здати отриману ними вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до неї до органів Національної поліції України не пізніше 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.

Якщо така умова буде порушена, цивільні особи нестимуть кримінальну відповідальність.

Якщо виникли питання звертайтесь до Пулинського бюро правової допомоги, наша адреса: 12001, вул. Незалежності 12,  смт. Пулини Житомирської області. Телефон:(04131) 3-12-19 E-mail:pulynske@legalaid.zt.ua