Пулинська громада

Житомирська область, Житомирський район

Хто такі колаборанти і чому для них передбачена кримінальна відповідальність?

Дата: 31.05.2022 15:01
Кількість переглядів: 6147

Фахівці Новоград-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги роз’яснюють Хто такі колаборанти і чому для них передбачена кримінальна відповідальність?

15.03.2022 року в Україні набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність».

Цим Законом внесено зміни до Кримінального кодексу України, а саме додано статтю 111-1, що має назву «Колабораційна діяльність».

Що таке колабораціонізм?

Це співпраця громадян держави із ворогом для забезпечення інтересів ворога та заподіяння шкоди власній державі.

Які дії громадян України  вважаються колабораціонізмом?

 • Громадянин України публічно (на мітингах, зборах, у пресі, у мережі Інтернет, тощо) заперечує збройну агресію проти України, окупацію частини території України, закликає до підтримки дій держави-агресора, підтримує збройні формування агресора та його окупаційну адміністрацію. Закликає співпрацювати з державою-агресором та її уповноваженими органами, а також до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України.
 • Громадянин України добровільно зайняв різного роду посади у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора. А також брав участь в організації та проведенні незаконних виборів чи референдумів на тимчасово окупованій території або публічно закликав до проведення таких незаконних виборів чи референдумів на тимчасово окупованій території.
 • Здійснення громадянином України пропаганди в інтересах держави-агресора у будь-яких закладах освіти та сприяння впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти України.
 • Передача матеріальних ресурсів військовим держави-агресора, господарська діяльність у взаємодії з державою-агресором.
 • Організація та проведення заходів політичного характеру, як то з’їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи, тощо, для підтримки держави-агресора, а також активна участь у таких заходах. 
 • ГромадянинУкраїни добровільно зайняв посади у створених державою-агресором  судових або правоохоронних органах, а також добровільно брав участь у незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях держави-агресора чи надавав таким формуванням допомогу у веденні бойових дій проти  України. 
 • Під час зайняття посад в незаконних органах створених державою-агресором, вчинив дії або прийняв рішення, що призвели до загибелі людей або настання інших тяжких наслідків.

Яка відповідальність за дії колаборанта?

Залежно від тяжкості вчиненого колаборантом на шкоду Україні, ст.111-1 Кримінального кодексу передбачає різні види покарань, що можуть застосовуватися до нього:

 • позбавлення права займати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років;
 • виправні роботи на строк до двох років;
 • арешт на строк до шести місяців;
 • штраф до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
 • позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років;
 • довічне позбавлення волі;
 • також може бути застосована конфіскація майна.

 Якщо виникли питання звертайтесь до Пулинського бюро правової допомоги. Наша адреса: 12001, вул. Незалежності 12,  смт. Пулини Житомирської області. Телефон:(04131) 3-12-19 E-mail:pulynske@legalaid.zt.ua 

Пулинське бюро правової допомоги

Фото без опису 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь