Програма підвищення кваліфікації: «Українська мова: помічник кожному на щодень»

Дата: 20.01.2022 08:23

До уваги зацікавлених осіб!

Центр розвитку кадрового потенціалу Сумського державного університету запрошує педагогічних та інших працівників взяти участь у короткостроковій програмі підвищення кваліфікації: «Українська мова: помічник кожному на щодень».

Якщо ви бажаєте: говорити й писати українською правильно; уникати найтиповіших «модних» помилок; легко будувати нормативні речення; створювати власні тексти: від постів у соцмережах до документів і наукових статей; розумітися на сучасних тенденціях розвитку української мови –  тоді вам варто  долучитися  до навчання за програмою  «Українська мова: помічник кожному на щодень».

Організатор програми: Центр розвитку кадрового потенціалу Сумського державного університету: http://crkp.sumdu.edu.ua/uk/

Період проведення: 27 січня - 2 лютого 2022 року.

Час проведення:  з 14.00 год.

Форма участі: дистанційна (платформа Google Meet).

Загальний обсяг: 1 кредит ЄКТС (30 годин).

Вартість: 500 грн.

Документ про підвищення кваліфікації: свідоцтво.

Тематичний план:

1. На шляху до комунікативної майстерності

1.1. Поняття української мови.

1.2. Основні закони й тенденції сучасного спілкування: як утримати комунікативну рівновагу.

1.3. Вітаємося та прощаємося ґречно.

1.4. Палітра українських звертань.

1.5. Про кличний відмінок української мови. Правильне творення кличних форм.

1.6. Говорімо вправно: більше чи понад? за спеціальністю чи зі спеціальності? їхній чи їх? коли не знаходиться?

1.7. Українська  орфоепічна автентика (голосні, дзвінкі приголосні, тверді шиплячі, г і ґ, дифтонги, явище мовної асиміляції: як із цим упоратися). Особливості українського наголосу. Говорімо вправно: маємо можливість чи змогу? навчальні чи учбові? те саме чи одне і те ж саме? незважаючи і не дивлячись.

1.8. Позиційні чергування в українській мові (у/в, з/із/зі (зо), і/й та ін.).

2. Українська граматика на рівні «упевнений користувач».

2.1. Кілька зауваг про історичні чергування голосних і приголосних у нашій мові.

2.2. Дякуємо, висловлюємо прохання, перепрошуємо правильно.

2.3. Ознаки та причини неуспішної мовної  комунікації.

2.4. Головне про рід, число й відмінок іменників.

2.5. Говорімо вправно: чи піднімати питання? коли розв’язуємо, а коли вирішуємо? чи сьогоднішній день найкращий? про сполучні слова який, що, котрий, чий.

2.6. Діалог і його організація. Правила для мовця. Правила для слухача.

2.7. Ступенювання прикметників: уникаймо поширених помилок і плекаймо нормативне вживання прикметникових форм.

2.8. Що треба знати про українські займенники?

2.9. Майже все про числівник: правопис і відмінювання числівників; сполучення числівників з іменниками та прикметниками; сполуки, що позначають дати й час; правила записування словосполук із цифрами.

3. Українська граматика на рівні «упевнений користувач» - 2.

3.1. Дієслово як центр української граматики: категорії дієслова.

3.2. Форми дієслова: дієприкметник і дієприслівник. Безособові дієслова на -но, -то, зворотні дієслова.

3.3. Особливості дієслівного керування: найуживаніші випадки.

3.4. Говорімо вправно: разом з тим чи водночас? у якості чи як?  ми маємо, мусимо чи повинні? і про  складник.

3.5. Зони функціонування українських прийменників і сполучників.

3.6. Говорімо вправно: чи заключати договори? за допомогою чи з допомогою? коли дотримуємося, а коли притримуємося?

4. У центрі уваги – речення!

4.1. Головне про український синтаксис.

4.2. Порядок слів у реченні.

4.3. Дієслівність як ознака української мови.

4.4. Перевага активних конструкцій над пасивними.

4.5. Норми вживання безособових конструкцій на -но, -то.

4.6. Приклади правильного вживання висловів ділової та фахової мови.

5. Сучасна пунктуаційна культура

5.1. Кодифіковані розділові знаки.

5.2. Некодифіковані розділові знаки.

5.3. Про деякі труднощі при виборі розділових знаків.

5.4. Новітні знаки для логічного і синтаксичного членування висловлювання.

Реєстрація: до 25 січня 2022 року за посиланням:

Контактні особи:

• Гордієнко Віта Павлівна, начальник центру розвитку кадрового потенціалу,                          e-mail: v.hordiienko@crkp.sumdu.edu.ua;
  • Полева Олена Федорівна, провідний фахівець центру розвитку кадрового потенціалу,    e-mail:  o.poleva@crkp.sumdu.edu.ua, тел. (095) 185-36-49.