20 травня – Всесвітній день бджіл

Дата: 20.05.2021 12:30

Це гарне, добре свято встановлене Організацією об’єднаних націй у грудні 2017 р. з ініціативи Словенії.

Травень обрано не випадково: саме цього місяця в північній півкулі Землі бджоли особливо активні. А ще 20 травня 1734 р. народився словенець Антон Янша – перший бджоляр.

Мета відзначення Дня бджіл – визначення і вшанування бджіл як важливих запилювачів для здорової екосистеми; пропагування бджільництва; забезпечення виживання бджіл для блага людства.

Бджільництво було відоме в Україні з прадавніх часів. Тоді існували колодні вулики – борті. Найбільше бортництвом займалися на теренах Полтавщини та Чернігівщини.

Мед у давніх українців був не лише смачною їжею, а й ліками та обрядовою стравою. На мед і віск обмінювали необхідні речі. Ними ж довколишні племена сплачували данину Києву.

Княгиня Ольга, як свідчать літописи, отримавши у 945 р. від Візантійського імператора Костянтина щедрі подарунки – золото, срібло та коштовний посуд – віддарувала хутром, медом і воском.