Пулинська громада
Пулинський район, Житомирська область

Сортуй сміття заради майбутнього!

Якщо людина, не зробить так, щоб на Землі нестало менше сміття, то сміття зробить так, щоб на Землі стало менше людей.

Всі знають, як приємно жити в оселі, де підтримується чистота й порядок. Тому ми кожного дня намагаємось прибрати, розставити речі по своїх місцях, а також викинути сміття, якого зазвичай збирається велика кількість. А от скажіть, чи задумувались ви  коли-небудь, куди діваються  ті гори сміття, що ми щодня виносимо зі своєї оселі? Ми тільки бачимо, як до будинку приїжджає машина по сміття і його забирає, або ж ми самі вивозимо його на смітник.  От і все – сміття зникло з нашого життя. А чи насправді це так?

Кожен українець щороку створює близько 330 кг сміття. За рік на полігони і неофіційні звалища вивозять по 11 млн тонн побутових відходів. Загальна площа звалищ становить майже 5% території країни, що становить площу Чернівецької області. А 95% побутового сміття по всій країні вивозять за межі населених пунктів і зберігають десятиліттями.

Проблема утилізації відходів знайома не тільки Україні, а й усьому світу. Кожна держава вирішує це питання по-різному: спалювання, захоронення, переробка, будування заводів, впровадження нових законів та правил. Але найперше, з чого всюди починалась боротьба з відходами, – сортування сміття, яке залежить саме від громадян.

Роздільний збір сміття для європейців та мешканців інших розвинених країн – повсякденна справа, як похід до магазину по продукти. Коли подорожуєш Європою, впадає в очі велика кількість різнокольорових контейнерів для сміття. І чим розвиненіша країна, тим цих контейнерів більше. В Україні дуже маленький відсоток людей, які дійсно сортують відходи, хоча мають для цього можливості. Дехто не знає, з чого почати, а дехто просто не розуміє важливість сортування сміття.

Більшість усього домашнього сміття — це пластикові відходи: поліетиленові пакети, ПЕТпляшки, контейнери від йогуртів і сметани, використані флакони від побутової хімії, косметики, інша пластикова упаковка. Ці відходи є дуже небезпечними, адже саме вони сьогодні приносять найбільше проблем навколишньому середовищу. Пластик довго розкладається (300-1 тис. років), небезпечний при горінні, знищує флору і фауну.

Друге місце серед відходів займає папір — це газети, глянцеві журнали, шкільні зошити і альбоми, упаковка з тонкого картону, фантики від цукерок тощо. Викинутий папір уже ніколи не стане картонною коробкою, серветками або паперовим рушником. А зростаючі запити споживачів задовольняються безжальним вирубуванням лісів.

Зовсім мало серед відходів скла — пляшок, флаконів з-під ліків, флаконів  парфумерії та косметики. Ще менше — металу — алюмінієвих банок, металевих кришечок від напоїв і кришок з консервації, зламаних кухонних приладів з металу.

У нашому містечку немає проблеми з утилізацією органічних відходів, адже кожен  має або може мати компостну яму, де ці відходи перетворюються на добриво для рослин.

Тому вдома ми пропонуємо використовувати 3 контейнери (коробки, відра, пакети ін.):

  • для пластику, металу та скла;
  • паперу;
  • органічних відходів.

Інформаційна наклейка допоможе членам родини легко визначитися, для якого виду вторсировини він призначений і швидко сформує корисну звичку. Особливо це стосується дітей, бо саме їм належить подбати про цивілізовану долю України в майбутньому. І дуже здорово, якщо вони будуть мати цю навичку дбайливого ставлення до ресурсів та до сміття з раннього віку.

Діти швидко звикають до сортування і добре справляються з наповненням контейнерів!

Перш, ніж почати сортування, ознайомтеся з правилами сортування.

У контейнер для паперу й картону не слід кидати вологі відходи, використаний паперовий посуд, тару для напоїв, плівку, фольгу. Картонні упаковки також необхідно стиснути, коробки від печива або піци зробити плоскими.

У контейнер для пластику не викидають забруднену їжею тару, пластикові іграшки, пляшки від побутової хімії та аерозолів. Усе має бути чистим і сухим. Пластик промити від залишків їжі, жиру і рідин. Злити воду і, по можливості, просушити. Все повинно бути максимально компактно. ПЕТпляшки і всі пластикові упаковки треба максимально стиснути і притоптати ногою.

До органічного сміття відносять м’ясні й рибні відходи, овочі й фрукти, лушпиння, хліб, напівфабрикати, кондитерські вироби та інші харчові відходи, господарський папір, серветки, залишки від чаю й кави, квіти. До органіки не слід заливати будь-які рідини, класти великі кістки, плівку, метал, скло, попіл, недопалки, а також інші біологічні відходи, що не розкладаються.

Особливо небезпечні відходи приймають у спеціальних пунктах утилізації. Туди слід здавати залишки масел і масляні фільтри, рештки клею, фарби, лаку й розчинників, лампи денного світла, медичні відходи, хімікати, ртутні термометри, батарейки та акумулятори.

Свідомо сортуй сміття та бережи планету для майбутніх поколінь!

Пулинська ЗОШ І-ІІІ ст.« повернутися до списку новин